درمان زخم با prp

یکی از روش های درمان نوین برای زخم های مزمن، درمان زخم به روش PRP یا به عبارتی درمان به روش پلاکت غنی شده می باشد.

 

درمان زخم مزمن به روش PRP

زخم مزمن و درمان زخم مزمن، یکی از مشکلات عمده بهداشتی در سرتاسر جهان است و تاثیر زیادی بر روی سطح زندگی شخصی، حرفه ای و اجتماعی فرد دارد. همچنین درمان زخم های مزمن از هزینه ی بسیار بالایی برخوردار است.

لازم است بدانید که یکی از دلایل اصلی قطع عضو غیرمتعارف اندام ها، وجود زخم مزمن در آن اندام است. استفاده از روش درمانی PRP، پیشرفت عمده ای برای درمان زخم های پا و درمان زخم پای دیابتی بوده است. زیرا این روش یک روش آسان و مقرون به صرفه بوده و عوامل ضروری رشدی را که باعث بهبود بافت زخم می شود را فراهم می کند.

PRP ترکیبی از ترومبوسیت ها، سیتوکین ها و عوامل مختلف رشد بافت است که توسط گرانول های پلاکتی ترشح می شوند، این عوامل در کنار هم میزان فرآیند درمان طبیعی زخم را در حداقل زمان، افزایش می دهند.

درمان زخم حاد

آسیب هایی که به طور ناگهانی بر پوست وارد می شوند را، زخم حاد گویند. این در حالی است که زخم مزمن در طول زمان و به مرور، ایجاد می شوند. زخم حاد می تواند در هر جایی از بدن اتفاق بیفتد و از خراش های سطحی تا زخم های عمیق و آسیب به عروق خونی، اعصاب، ماهیچه ها و یا آسیب به سایر قسمت های بدن متفاوت باشد. مدت زمان روند بهبود زخم های حاد قابل پیش بینی بوده و در زمان مورد انتظار بهبود می یابد. ( شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از درمان و انواع زخم به دو مقاله مربوط: درمان زخم و درمان زخم مزمن مراجعه کنید.)

اقداماتی که ممکن است موجب زخم حاد شود

بسیاری از اقدامات ممکن است موجب بروز زخم حاد شود؛ از جمله:

  • برش پوست در پی تماس یا مالش با سطوح خشن ( ساییدگی )
  • اشیایی که دارای لبه های تیز یا تیغه هستند، مانند چاقو ( بریدگی )
  • اشیاء نوک تیز مانند ناخن ها ( پارگی )
  • ضربات سخت توسط هر جسم که ممکن است سبب خورد شدن بافت ها شود ( کوفتگی )

انواع زخم حاد

زخم های حاد و ناگهانی به دو دسته تقسیم می شوند:

زخم جراحی

زخم های جراحی زخم هایی هستند که توسط یک متخصص و جراح، به طور هدفمند برای انجام عمل جراحی، برش داده می شود. پس از اتمام عمل جراحی، این نوع از زخم ها با بخیه یا چسب، بسته می شوند. روند بهبود زخم های جراحی بر اساس پتانسیل آن ها به عفونت، طبقه بندی می شود.

زخم ناشی از سانحه ( تروما )

زخم های تروماتیک یا زخم های ناشی از سانحه، در پی نیرویی از طبیعت با شی خارجی ایجاد می شود که سبب آسیب به پوست و بافت ها می شود. این زخم ها بسته به نوع و شدت زخم، به چهار دسته  کلی تقسیم می شوند:


دکتر وحید عباسی

دکترای مدیکال- چهره شناسی و زیبایی شناسی مدیکال(کاسمتولوژی)

آدرس: شهر بهارستان، خ ایثار جنوبی، نبش البرز، مجتمع پزشکی پارس

تلفن هماهنگی: ۳۶۸۱۸۲۸۲-۰۳۱ و ۳۶۸۱۷۲۷۱- ۰۳۱

مشاوره با همراه: ۰۹۳۸۷۷۳۳۹۶۱ (۹ صبح الی ۱۲)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *