مراقبت پس از عمل کاشت مو

مراقبت پس از عمل کاشت مو |

مراقبت شب اول

از لمس پیوندها با دست‌های خود خودداری کنید. توصیه می‌شود که به مدت ۳ شب پس از انجام عمل جراحی به هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح عادی و بر روی یک بالش اضافه قرار دهید. به شما یک اسپری داده خواهد شد که باید در خانه از آن استفاده کنید.

دوش گرفتن

 

شما می‌توانید ۲۴ تا ۳۶ ساعت پس از انجام عمل جراحی از یک شامپو با pH مناسب استفاده کنید. پس از خیس کردن موهای خود با استفاده از یک کاسه (آب دوش نباید به طور مستقیم به سر شما برخورد کند) مقداری کف بر روی دست‌های خود درست کنید و به آرامی آن را با استفاده از کف دست خود بر روی منطقه‌ی مورد درمان بمالید. در مناطق دیگر سر ازجمله منطقه‌ی برداشت مو می‌توانید به طور عادی و با استفاده از انگشتان خود منطقه را شستشو دهید. لخته‌های خونی روی زخم‌ها را نکنید. در روز پنجم پس از انجام عمل جراحی (برخی از جراحان مدت بیشتری را توصیه می‌کنند) می‌توانید اجازه دهید آب به طور مستقیم از دوش به سر شما برخورد کرده و می‌توانید با استفاده از انگشت‌های خود سر خود را شستشو دهید. پزشکان استفاده از روغن زیتون یا روغن بچه بر روی منطقه‌ی مورد درمان را در روز پنجم به بعد و قبل از دوش گرفتن توصیه می‌کنند. این کار باعث نرم شدن لخته‌های خونی روی زخم‌ها شده و پاک شدن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

از جای زخم به خوبی مراقبت کنید

هر چه قدر هم که متخصص‌ترمیم مو شما مهارت بالایی داشته باشد، نهایتاً به‌جا ماندن مقدار کمی‌ جای زخم روی سر غیر قابل اجتناب است. درحالی‌که منتظر رشد کردن موهای تازه کاشته شده‌ی خود هستید، لازم است طبق دستور پزشک داروهای خود را مصرف کنید تا از ورم سر کاسته شود. سر شما احتمالاً کمی ‌خارش خواهد داشت و ازآنجایی‌که به شما گفته شده به سر خود دست نزنید، این وضعیت کمی ‌آزاردهنده است. با مصرف به‌موقع دارو‌ها از میزان این خارش نیز کاسته می‌شود و در نتیجه شما احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

فعالیت فیزیکی

 

به مدت یک هفته پس از انجام عمل جراحی از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید خودداری کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می‌تواند درترمیم هر زخمی اختلال ایجاد کند بنابراین توصیه می‌شود که به مدت ۲ هفته پس از انجام عمل جراحی میزان مصرف سیگار خود را نصف کرده و یا بهتر اینکه آن را به طور کامل کنار بگذارید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

 

از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به مدت بیش از چند دقیقه خودداری کنید. پس از یک ماه می‌توانید از کرم ضد آفتاب با میزان SPF 30 و یا بالاتر استفاده کنید و به تدریج زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش دهید. شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام عمل جراحی از یک کلاه استفاده کنید البته باید مراقب باشید که تا ۵ روز اول پس از انجام عمل جراحی استفاده از کلاه باعث خارج شدن پیوندها از محل خود نشود.

لخته‌های خونی روی زخم‌ها

در طول روند بهبودی تشکیل لخته‌های خونی بر روی پیوندهای مو امری طبیعی است و این لخته‌ها معمولاً در عرض ۷ تا ۱۰ روز از بین خواهند رفت. توصیه می‌شود که این لخته‌ها را نکنید.

الکل و غذاهای تند و پر ادویه نخورید

 

تأثیر غذاهای تند و پر ادویه بر بدن می‌تواند در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کند. مصرف الکل نیز به کلی ممنوع است چراکه بر جریان خون سر تأثیر منفی می‌گذارد. همچنین در صورت امکان تا یک ماه بعد از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.

  • از بلند کردن اجسام سنگین به مدت ۳ هفته خودداری کنید.
  • رنگ کردن موها ۴ هفته پس از انجام عمل جراحی قابل انجام است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *