انجام تکنیک سلول های بنیادی جهت کنترل ریزش مو، شلی صورت، لک و پف سیاهی دور چشم

PRP چیست؟

در درمان PRP  یا پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود مراجعه کننده استفاده می شود. ابتدا خون به مقدار لازم گرفته می شود سپس بوسیله کیت های مخصوصی پس از سانتریفیوژ شدن سلول های آن جوانسازی شده و پلاکت های موجود در پلاسما تغلیظ می شوند. از فاکتورهای رشد آزاد شده از آنها درمان هایی چون جوانسازی و رفع چین و چروک، ریزش مو، درمان اسکارها، انواع زخم، همراهی با کاشت مو و تزریق چربی استفاده می شود. پلاسمای غنی شده از پلاکت در محل درمانی مورد نظر توسط پزشک تزریق می گردد.

 

نتایج:

در درمان های جوانسازی اثرات اولیه آن از ۲ هفته پس از تزریق شروع شده و تا چندماه ادامه می یابد. اثرات آن مربوط به بهبود ساختار کلاژنی لایه درم و چربی زیر پوست می باشد. همچنین تقسیمات سلولی را تنظیم می نماید. هرچه سن فرد کمتر باشد نتایج بهتر خواهد بود. با توجه به وجود عوامل پیرکننده ی پوست برای پایدار ماندن نتایج و کسب نتایج شگفت آور می بایست بنا به تشخیص پزشک جلسات متعدد PRP انجام شود.

در درمان ریزش مو، رشد فولکول های ظریف جدید از ۲ ماه تا ۴ ماه پس از تزریق مشاهده می شود. البته به شرطی که زمان زیادی از ریزش مو نگذشته باشد. همچنین موهای موجود فرد نیز ضخیم میگردد. اگر ریزش مو آندروژنیک باشد علاوه بر PRP برای مهار هورمون های مردانه می بایست از درمان های تکمیلی دیگر نیز استفاده کرد و در صورت امکان جلسات PRP را با فواصل مشخص و با تشخیص پزشک انجام داد. PRP اثرات کاشت مو را تقویت کرده و نتایج آنی آن را بهبود می بخشد.

جای فرو رفته آسیب های مختلف روی پوست توسط PRP بطور چشمگیری بهبود می یابد. با استفاده از PRP سرعت ترمیم زخم ها افزایش یافته و در نتیجه احتمال ایجاد عوارض پس از بهبود زخم کاهش می یابد.

درمان زخم های مزمن ( زخم بستر و زخم دیابتی ها) نتایج قابل توجی با PRP خواهد داشت.

PRP سبب افزایش ماندگاری چربی تزریق شده برای پر کردن نواحی مختلف بدن خواهد شد.

علیرغم تمام نتایج مثبت درمانی و به علت عوامل متعدد دخیل در کسب نتایج، هیچ ضمانتی برای کسب نتایج درمانی وجود ندارد.

مراقبت های پس از تزریق:

  • تا ۴۸ ساعت نباید پوست تحت درمان شسته شود.
  • تا ۴۸ ساعت از مواجه با آفتاب شدید و گرم شدن بیش از حد پوست باید خودداری شود.
  • از ۲۴ ساعت بعد از درمان بهتر است با مرطوب کننده و ترمیم کننده ها و ضد آفتاب مناسب از پوست مراقبت کرد.
  • حداقل تا یکماه با دستور پزشک باید از ویتامین ث و آهن ( در صورت وجود آنمی) استفاده کرد.

 

عوارض:

PRP به دلیل اتولوگ بودن (از بدن خود فرد) ریسک ایجاد واکنش های حساسیتی را ندارد ولی همانند سایر تزریق ها می تواند سبب کبودی و قرمزی موقت در پوست ناحیه ی تزریق شود که خود به خود بهبود می یابند. اگر عفونت ایجاد شود، با تجویز آنتی بیوتیک بهبود می یابد.